Reisi ve Abdullahiyan hayatını kaybetti: Dünyadan İran’a taziye mesajları

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, 19 Mayıs Pazar günü düşen helikopterde hayatını kaybetti. Reisi, Abdullahiyan ve beraberlerindeki heyetin hayatını kaybetmesinin ardından dünyadan taziye mesajları geldi. Aralarında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ofisi ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da olduğu isimler, İran’a taziye mesajlarını iletti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin ofisinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Reisi, Bakan Abdullahiyan ve beraberlerindekilerin ölümünün ‘büyük bir üzüntü ve derin bir hüzünle karşılandığı’ ifade edildi. İran’ın dini lideri Ali Hamaney’e, İran hükümetine ve halkına ‘içten taziyelerini’ ileten Başbakan Es-Sudani, “Kardeş İran halkına ve İslam Cumhuriyeti’nin yetkililerin bu acı verici trajedi sırasında dayanışmamızı ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

PAKİSTAN YAS İLAN EDECEK, BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLECEK

Katar Emiri Temim bin Hamed es-Sani de yaşanan helikopter kazasına ilişkin yaptığı açıklamasında, İran hükümeti ve halkına, Reisi, Abdullahiyan ve beraberlerindeki yetkililerin ölümünden duydukları ‘içten taziye’ dileklerini iletti.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif de bu sabah sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden paylaştığı mesajında, “Pakistan, bir aydan kısa zaman önce, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’a tarihi bir ziyarette ev sahipliği yapma zevkine nail oldu. Onlar, Pakistan’ın iyi dostlarıydı. Pakistan, Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekilere saygının bir nişanesi olarak, kardeş İran ile dayanışma içinde, bir gün yas tutacak ve bayrakları yarıya indirecek” ifadelerini kullandı.

MODİ: İLİŞKİLERİN GÜÇLENMESİNE KATKISI HEP HATIRLANACAK

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de Cumhurbaşkanı Reisi, Bakan Abdullahiyan ve diğer yetkililerin ‘trajik vefatı karşısında üzüntü ve şok içinde olduğunu’ söyledi. Başbakan Modi, Reisi’nin iki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesine katkısının hep hatırlanacağını ifade ederek, Hindistan’ın bu ‘yas döneminde İran’ın yanında olduğunu’ ifade etti.

HAMAS: FİLİSTİN DAVASINI VE DİRENİŞİNİ DESTEKLEDİLER

Cumhurbaşkanı Reisi ve Bakan Abdullahiyan’ın ölüm haberi üzerine, Hamas’tan da konuya ilişkim açıklama yapıldı. Hamas, İran’ın dini lideri Ali Hamaney, İran hükümeti ve İran halkına, yaşadıkları ‘büyük kayıp’ karşısında ‘en derin taziye ve dayanışma’ duygularını iletti. İran liderlerinin İsrail’e karşı Filistin davasını ve direnişini desteklemesinden ötürü övgülerini dile getiren Hamas, İran’ın ‘en köklü kurumlarının bu büyük kaybın etkilerinin üstesinden gelmesini sağlayacağına olan güvenini’ dile getirdi.

AZERBAYCAN: AZİZ HATIRASI KALBİMİZDE YAŞAYACAK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer kişilerin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle İran dini lideri Ali Hamaney’e taziye mesajı gönderdi.

Aliyev, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Dost ve kardeş İran Cumhuriyeti ve halkının ağır kaybı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer kişilerin helikopter kazasında trajik bir şekilde hayatını kaybetmesi haberi bizi derinden sarstı. İran halkı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi şahsında, hayatı boyunca ülkesine özveri ve sadakatle hizmet eden seçkin bir devlet adamını kaybetti. Onun aziz hatırası her zaman kalbimizde yaşayacak. Bu üzücü günde yüce Allah’tan dost ve kardeş İran halkına sabır ve metanet diliyor, acılarını paylaştığımızı ifade ediyor, size, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına, tüm halkınıza kendi adıma ve Azerbaycan halkı adına başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin.”

Ne olmuştu?

İran-Azerbaycan sınırında, 19 Mayıs Pazar günü bir barajın açılış törenine katılan İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopter dönüş yolunda kazaya uğramıştı. Helikopterin enkazına 15 saatlik çalışma sonrasında ulaşılırken, Reisi ile Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney’in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Haşim’in de kazada hayatını kaybedenlerin arasında yer aldığı belirtilmişti.

Reisi’nin helikopterinde bulunan Devrim Muhafızları Ordusu mensubu iki üst düzey askeri yetkili ile üç kişilik mürettebatın da kazada yaşamını yitirdiği kaydedilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

denemeruf3 fatih deneme kod son test denememee deneleiksdsds