En Düşük Emekli Maaşı İçin Rakam Verdi

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, iktidarın en düşük emekli

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, iktidarın taban aylıkların yükseltilerek en düşük emekli maaşının 12 bin 500 liraya çıkarılması yönündeki çalışmalarının 10 bin lira ile geçinmeye çalışan emeklilerin sorunlarını çözmeyeceğini vurguladı. Sarı yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Sarı, açlık sınırının 17 bin 725 lira olmasına karşın en düşük emekli aylığının 10 bin lira olduğuna dikkat çekerek “İktidar yüzde 25 zammı temmuz ayında yapsa bile, emekli zamlı aylığını ancak ağustosta alabilecek. Zam zaten, emeklinin cebine girmeden eriyip, tükenmiş olacak. Hiç kimse ‘yüzde 25 zam’ masalını emekliye anlatmasın. Bugün, 12 milyona varan emekli ve hak sahibi 10 bin lira ve altında maaş alıyor. Bu durum değerlendirildiğinde, en düşük emekli maaşına, açlık sınırı dikkate alınarak en az yüzde 80 zam yapılmalı” dedi.

AKP EMEKLİNİN BİR ASGARİ ÜCRET KADAR AYLIĞINI GASP ETTİ

“‘AKP iktidarının 2008’de ‘reform yapıyorum’ diye çıkarttığı yasa, milyonlarca emeklimizi açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum etti” diyen Sarı, yeni yasayla emekli maaş hesaplama katsayısının değiştirildiğini ve maaşların düştüğünü ifade etti.

Sarı, şunları söyledi:

“Emekli olmayı güçleştiren ve hatta emekli aylıklarında düşüşe neden olan AKP’nin sözde reformu, bu iktidarın emekli düşmanı olduğunun en somut göstergesidir. Bu sözde reform öncesinde emeklilerin aylıklarının hesaplanmasında güncelleme katsayısı kullanılıyor ve bu katsayıda enflasyon büyüme oranının yüzde 100’ü dikkate alınıyordu. 2008’de yapılan değişiklikle emekli aylıklarında, büyümenin sadece yüzde 30’u dikkate alınmaya başlandı. Bununla birlikte aylık bağlama oranı yine AKP’nin sözde reformu ile yüzde 50’lere düşürüldü. Yani emekliye reform adı altında ikinci bir darbe daha vuruldu. Emekli düşmanı AKP iktidarı, emekli aylıklarını bu iki düzenleme ile gasp etmiş oldu. Eğer AKP iktidarının bu sözde reformu, bu gasp yasası olmasaydı bugün en düşük emekli maaşı 26 bin lira civarında olacaktı. Yani AKP iktidarı bugün en düşük emekli aylığı alan emeklinin bir asgari ücret kadar aylığını gasp etmiş durumda.”

“EMEKLİLERİMİZİN HAKLARI İÇİN ONLARLA BİRLİKTE MEYDANLARDAYIZ”

“Emeklilerimizin bu ve birçok hakkını alabilmesi için meydanlarda olacağız. AKP iktidarının sağır kulakları emeklilerimizin çığlığını duysun diye onlarla birlikte haykırmaya devam edeceğiz. 31 Mart’ta emeklilerin tokadını yiyen AKP iktidarı, anlattığı masallara devam ettikçe emeklilerimizin tokadını yemeye de devam edecektir. Hiç kimse unutmasın, emeklimiz hakkını alana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

denemeruf3 fatih deneme kod son test denememee deneleiksdsds